Конспект заняття з пізнавального розвитку для дітей старшої групи «Добро врятує світ»

Конспект заняття прислів я та приказкиМета:Фонд «хочу»: поглибити знання дітей про такі моральні категорії, як доброта, вдячність. Формувати морально-етичні уявлення та адекватні форми поведінки, переконання про те, що добре жити з добрими людьми.




Збагачувати внутрішній світ дитини позитивними емоціями. Вправляти в умінні правильно виражати свої почуття.

Фонд «можу»: Розвивати оцінні навички, вміння дітей оволодівати адекватними формами прояву своїх почуттів у спілкуванні.

Виховувати у дітей бажання бути приємними людьми, бажання творити добро, добрі вчинки, бути доброзичливими, щирими, проявляти співчуття, доброту, піклування.

Акцентувати увагу дітей на їхніх позитивних рисах, а не на недоліках. Активізувати в мовленні дітей ввічливі слова.

Матеріал: клубок ниток, валентинка, червоні та чорні сердечка, збірка прислів’їв та приказок про доброту, магнітофон, свічка, склянка, ножиці, клей, пензлі, серветки,  кольоровий папір та картон.

Підготовка дітей:

—         читали казки про добрі та погані вчинки,

—         проводили бесіди про добро і зло, про ввічливість,

—         розглядали ілюстрації про добрі вчинки,

—         розігрували та обговорювали ситуації про добрі та погані  вчинки.

Підготовка вихователя:

—         склала конспект заняття,

—         підібрала та вивчила з дітьми прислів’я та приказки про доброту, гімн доброти,

—          розглядали  з дітьми ілюстрації,

—          грали в дидактичні ігри «Квітка добрих справ», «Добре-погано»,

—          підготувала костюм для доброти,

—          облаштувала кімнату для заняття.

                  Хід заняття:

Діти заходять до зали, вітаються з гостями. (добрий день)

—         Діти, що ви тільки що зробили? (привіталися з гостями)

—         Діти, зустрівши на вулиці друга, що ви йому скажете? (доброго дня, привіт!). Так , ви привітаєтесь. Молодці, усе це слова привітання. Чемні люди завжди вітаються, бажають одне одному здоров’я, доброго дня, ранку.

—         Що означає – «здрастуй» ? Таке гарне  слово. Все тому, що здрастуй – значить «будь здоровий».

—         Подивіться, що у мене в руках?

—         Вірно, це валентинка.

—         А ви знаєте, коли дарують валентинки?

—         Вірно, валентинки дарують на Свято Валентина, в День закоханих.

—         Що ж це за свято? Це свято святкують 14 лютого. Це день , коли говорять про любов, доброту, щирість, за що люблять. В цей день виховується толерантність, людяність. Тож і ми сьогодні поговоримо про доброту, добрі вчинки.

Вихователь:

—         Діти, подивіться, що в мене в руках? (клубок ниток)

—         Той, кому він в руки попаде,

Добре слово всім нехай назве.

 Вправа «Поділися добрим словом».

Діти стають разом з вихователем у коло, передають одне одному клубочок, по черзі називають добре слово і намотуючи ниточку на палець, утворюють нитяне коло.

 Вихователь:

—         Подивіться, у нас утворився ланцюжок добрих, щирих слів. А чи змінився від них ваш настрій?

—         У мене на серці стало приємно і тепло. А у вас?

—         Давайте змотаємо наш добрий клубочок і нехай тепер він буде у нас в групі. А якщо комусь стане сумно, чи будуть потрібні щирі слова, він може трохи потримати клубочок у руках – і одразу пригадати їх.

—         Скажіть, а вам завжди весело? Чи трапляються такі дні, коли ви чимось засмучені?

—         Чому людині може бути погано? (якщо її хтось образив, чи просто стало сумно, чи щось трапилось).

—         А як ми можемо дізнатись, що людині погано на душі? (коли очі сумні, коли вона не усміхається, коли плаче).

—         А як можна допомогти людині, якій погано? (запропонувати свою допомогу, спробувати розважити її, розвеселити, зробити подарунок, пригостити смачним, поділитися іграшкою, пожаліти тощо).

—         Діти, на що схожа доброта? (в неї мамині усміхнені очі, ніжні та ласкаві бабусині руки, помірно суворий погляд батька).

—         Де живе доброта? (людському серці).

—         Чим займається? (добрими справами).

—         Якого кольору може бути?

—         Вона тепла чи холодна?

—         Де ми можемо її побачити?

 Вихователь розповідає:

За синіми морями, дрімучими лісами, високими горами живе її величність Доброта. Вона намагається зробити світ добрішим. А тому завжди серед людей приходить до них на допомогу без нагадування і благань. Доброта вміє розділити і радість , і горе з рідними і друзями та просто з незнайомими людьми. Щодня, тільки на небі з’явиться ласкаве сонечко, вона розсіває свої зерна – зерна доброти у дитячих душах.

 (чується спокійна музика, заходе дівчина-Доброта. Вона роздає дітям червоні валентинки у формі сердечка, що символізують любов і доброту людського серця).

 Доброта:

—         Добрий день, діти, я – Доброта. Я потрапила до вас, бо знаю, що ви добрі і гарні діти і тому подарувала вам ці сердечка як символ самих світлих і добрих почуттів, такі як любов, вірність, дружба і звичайно доброта.

—         Я прийшла не одна, із собою я принесла свічечку. Погляньте, яка в неї вогняна зачіска. Вам приємно дивитися на її полум’я? А якщо піднести руки ближче до вогника, що ми відчуваємо? (тепло).

—         Як ви гадаєте, чи може людина світитися , як свічка і дарувати світло та тепло? (так). За якої умови  це може статися? (коли людина робить добрі справи, гарні вчинки).

 Вихователь:

—         У доброї людини очі сяють, як зорі, а своїми добрими вчинками вона заспокоює, ніби притягує до себе. Якщо накрити її скляним ковпаком (вихователь накриває свічку склянкою), то побачимо світло є, а  тепла не відчуваємо. Запалена свічка – добра , щира людина, а свічка, накрита склянкою – це людина , яка дбає тільки про себе.

Доброта:

—         Нехай ця свічка залишається з вами і нагадує, якою людиною треба бути.

 Вихователь:

Та поруч із Добротою живуть слуги Зла, Жорстокості, Злість, Лінь, Сварка і Байдужість. Вони шукають серед дітей собі друзів.

 (звучить сувора музика , забігає хлопчик, який символізує Зло, Жорстокість, Злість, Лінь, Сварку і Байдужість.)

 Хлопчик:

—         Я –жорстокість, я – злість, я – лінь, і сварка я, і байдужість я.

Закликаю нічого не пробачати,

чорну злість у собі завжди  зберігати,

не допомагайте рідним, друзям,

не вчіться гарному,

ніколи не піддавайтесь,

завжди сперечайтесь,

зростайте , дітки, байдужими,

інших зневажайте,

про себе тільки дбайте,

на чуже горе уваги не звертайте,

чорне сердечко у собі плекайте.

(хлопчик роздає чорні сердечка дітям).

Вихователь:

—         Діти, чи сподобались вам подарунки? Давайте викинемо у мішок для сміття погані почуття та вчинки.

Вправа «Цього треба позбутися».

(Діти називають те , чого б бажали позбутися і  викидають чорні сердечка у мішок.)

Доброта:

—         Мої маленькі друзі, не слухайте цього хлопчика. Він думками , словами, діями може завдати болю кожному з нас.

Вихователь:

—         Давайте цього хлопчика запросимо пограти з нами у гру. Може він перетвориться на доброго, чуйного хлопчика.

 Гра «Ввічливо чи не ввічливо».

Вихователь:

—         Перевіримо, чи вмієте ви правильно поводитись. Якщо ви погоджуєтесь, то плескайте в долоні, а якщо —  ні, то тупайте ногами.

Прибери мерщій в кімнаті,

Й чистим, вмитим за сніданком

Привітайся до матусі:

—   Рідна, з добрим ранком!

 

У дівчаток гарні кіски,

Але надто вже малі,

А щоб більші виростали,

Ми їх тягнем до землі!

 

Без запрошення йди в гості,

Не вітайся там ні з ким,

І ні за що слів «будь ласка»

І «пробачте» не кажи!

 

Друг в біді не лишить,

Щирим словом втішить,

Отакий він, незрадливий,

Справжній друг.

 Вихователь:

—         Молодці, діти, ви обрали такі чесноти, які притаманні добрим, чуйним людям. Ці люди схожі на чарівників. І кожен з нас може стати чарівником. — — Як ви думаєте, за якої умови? (робити добрі справи). Тож давайте складемо з вами «Правила доброти».

— Тож за яких умов доброта може оселитися в наших душах?

Складання  «Правил доброти».

  • Дбати про слабких, маленьких, старих, хворих;
  • Не заздрити;
  • Жаліти інших, а не себе;
  • Своїми вчинками приносити радість;
  • Не завдавати болю.

 Вихователь:

—         Діти, давайте з вами пригадаємо прислів’я та приказки про добро.

(діти розповідають прислів’я та приказки про добро.)

( Додаток 1.)

 Вихователь:

—         Сьогодні нам було затишно і приємно. І не тільки тому, що Доброта – наша гостя подарувала нам сердечка і свічечку, яка нас зігрівала і нам світила, а тому , що в кожній дитині є доброта, кожен в нашій групі добрий і чуйний. Доброта живе в наших родинах. Подивіться, наш гість – злий хлопчик, перетворився на доброго. Не даремно в народі кажуть «Добро перемагає зло».

—         Тож давайте, діти, заспіваємо усі разом «Гімн Доброти».

( всі співають  «Гімн Доброти».)

(Додаток  2)

Доброта:

—         Нехай поруч із вами усім людям буде тепло і затишно!

Вихователь:

—         А тепер, діти, давайте пройдемо з вами до нашої майстерні і виготовимо валентинки, які ви подаруєте найдорожчім людям, а найдорожчі люди на землі – це ваші батьки.

(діти виготовляють валентинки).

Додаток 1.

  • Коли тебе добрі люди шанують, шануйся сам;
  • Не одяг красить людину, а добрі діла;
  • Хто людям добра бажає, той і собі має;
  • Добрий чоловік – надійніше кам’яного мосту;
  • Від добра  добра не шукають;
  • Все добре переймай, а зла уникай;
  • Добре діло роби сміло;
  • Добре роби, добре й буде;
  • З добрим поживеш – добре й переймеш, з лихим зійдешся – й свого позбудешся;
  • Світ не без добрих людей;
  • Хочеш собі добра – не роби нікому зла;
  • Хто добре робить, тому зло не шкодить;
  • Де є добрі люди, там біди не буде;
  • Доброго тримайся, поганого цурайся;
  • Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся;
  • Часок у добрі побудеш – все горе забудеш;
  • Добро не лихо, ходить тихо.

Додаток  2.

« Гімн доброти»

Добрий день вам, люди добрі,

Зичу вам добра я.

Хай без хмар життєвий обрій

Сонечком вам грає.

 

Поділіться добротою,

Йдіть на добре діло.

І проймуться чистотою

І душа, і тіло.

 

Дружать квіточка і бджілка,

Дружать море й кораблі,

Дружать в небі місяць, зірки,

Пори року на землі.

 

Дружбу треба поважати,

Дружбу треба берегти,

Дружать у садку малята,

Подружились я і ти.

 

Автор: Токар Тетяна Миколаївна

вихователь, Комунальний дошкільний навчальний заклад № 257

  м. Кривий Ріг, Інгулецький район,

Дніпропетровська область, Україна

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *