Патріотичне виховання дітей дошкільного віку в контексті педагогічної спадщини В.О.Сухомлинського (відеоматеріали з досвіду роботи ДНЗ)

patriotichne-vixovannya-ditej-doshkilnogo-viku-v-konteksti-pedgogichnoї-spadshhini-v-o-suxomlinskogo-videomateriali-z-dosvidu-roboti-dnzВідомий український педагог В.Сухомлинський перший (за радянських часів) звернувся до питання патріотизму як основи духовного становлення особистості, як до головної педагогічної проблеми. Через всю педагогічну спадщину В.Сухомлинського червоною лінією проходить головна мета –виховання справжньої людини, громадянина своєї країни, захисника Батьківщини.
Великий педагог підкреслював: «У дитинстві починається тривалий процес пізнання – пізнання і розумом, і серцем – тих моральних цінностей, що лежать в основі моралі: безмежної любові до Батьківщини, бажання стати справжнім патріотом, справжнім борцем».

Педагогічна спадщина Василя Олександровича має велике значення у вирішенні цієї проблеми, тому наш педагогічний колектив вважає за необхідне безпосередньо звертатися до праць В. Сухомлинського приділяючи велику увагу такій темі:

Патріотизм – основа духовного становлення особистості  в  контексті спадщини В.О.Сухомлинського.

«Я стверджуюсь!»

«Добрі почуття своїм корінням сягають у дитинство, а людяність, доброта, лагідність, доброзичливість народжуються у процесі, турботах, хвилюваннях про красу навколишнього світу. Ми прагнемо, щоб усе життя вихованців було сповнене творінням у світі природи.»

В.О. Сухомлинський

Базовий компонент дошкільної освіти спрямовує роботу на формування різнобічно розвиненої, духовно багатої, оптимістично та патріотично налаштованої особистості в таких освітніх лініях:

 • «Дитина в соціумі»
 • «Дитина у природному довкіллі»
 • «Дитина у світі культури»

Одним із пріоритетних напрямів нашої роботи є виховання громадянина, яке спрямоване передусім, на розвиток патріотизму — любові до свого народу, до України.

Нами розроблена система громадянського виховання дітей дошкільного віку, до якої ми зарахували такі структурні компоненти:

Структурні компоненти виховання громадянина

 • перший компонент – бесіди про громадянськість;
 • другий компонент – рідна мова і рідне слово;
 • третій компонент – казка у громадянському вихованні;
 • четвертий компонент – музейна педагогіка;
 • п’ятий компонент – робота з батьками.

Ефективність полягала в тому, що вихователі спрямовували роботу дітей  на створення проектів з даної проблематики поєднуючи їх за видами відповідно ідей В. О.Сухомлинського, надаючи їм можливість працювати та розвиватись в різних умовах.

Патріотичне виховання — як інтегрована система

 • естетично-художнє виховання
 • трудове виховання
 • екологічне виховання

Сухомлинський вважав, що успіх у вихованні громадянсько-патріотичних якостей у дітей дошкільного віку багато в чому залежить від взаємодії педагога  з сім’єю. Тому в своїй роботі ми вважали за необхідне приділити особливу увагу роботі з батьками.

Була організована і проведена поетапна робота з родиною:

 • Батьківські збори та конференція «Виховуємо креативну особистість та  громадянина»;
 • Міні-проекти: «Учись бути здоровим в цьому світі як фізично, так і духовно»;
 • Тематична виставка «Моя улюблена іграшка»;
 • Свято «Хліб всьому голова»;
 • Музичний калейдоскоп «Історія рідного краю у струнах дзвенить».

Патріотично-громадянське виховання має глибоке коріння, проте на сучасний момент воно потребує творчого вдосконалення, систематизації.

«Патріотизм – серцевина людини, основа її активної позиції.»

В.О.Сухомлинський.

Серед методів і форм громадянського виховання пріоритетну роль віддаємо активним методам, що ґрунтуються на демократичному стилі взаємодії, спрямовані на самостійний пошук істини і сприяють формуванню критичного мислення, ініціативи й творчості. До таких методів належать:

 • Педагогічна рада «Гуманізація педагогічного процесу засобами ознайомлення дошкільників з історичним минулим міста та селища»
 • Експериментальна лабораторія «Школа під голубим небом»
 • Метод аналізу соціальних ситуацій з морально-етичним характером«Ростити паростки добра!»
 • Метод відкритої трибуни «Формування соціально-моральних якостей у дошкільників засобами сучасних освітніх технологій»
 • Інтелектуальний аукціон «Форми роботи з дітьми по патріотичному вихованню»

Повноцінне формування особистості не може позитивно реалізовуватися без громадянської основи, тому вважаємо, що доцільним є використання музейної педагогіки у дошкільному закладі. І тому в групах створені педагогічні міні-музеї, у яких зібрані матеріали, що допомагають нам спрямувати свою роботу на формування свідомого громадянина, патріота, людини зі шляхетними особистісними якостями й рисами характеру, світоглядом і способом мислення, почуттями, вчинками та поведінкою, спрямованими на саморозвиток.

Напрямки роботи через  музейну педагогіку:

 • Міні-музей — народна іграшка
 • Міні-музей одягу
 • Міні-музей глиняної іграшки
 • Міні-музей — історія краю
 • Міні-музей рідного край
 • Міні-музей — історичні дива
 • Міні-музей — картини

Безперечно, патріотично–духовне становлення особистості в контексті спадщини В.О.Сухомлинського у сучасному виховному процесі має надзвичайно важливе значення. Тому колектив постійно намагається зберігати та передавати традиції свого народу, розширювати та збагачувати власний досвід духовно-світоглядної позиції музично-естетичного напрямку.

Зберігаємо та передаємо традиції свого народу через функціонування в ДНЗ:

 • хореграфічного ансамблю «Феєрія ритму»
 • театрального гуртка «Школа юного актора»
 • музичного гуртка «Чародій музики»

Діти повинні, твердив Василь Олександрович, почувати себе не тільки дітьми, а й юними громадянами своєї держави, зобов’язаними віддавати суспільству свою трудову енергію. Без цього нема й не може бути морального становлення особистості, без цього засвоювані дітьми знання будуть залишатися мертвим, байдужим до світоглядних ідей вантажем. Тому в проекті важлива роль відведена експериментальній роботі.

Експерементально-дослідницька лабораторія
«ВУНДЕРКІНДІЯ»

Реалізація проекту дала змогу зробити набагато цікавішими традиційні форми ознайомлення дошкільників з рідним містом сьогодення, завдяки створенню макетів у дітей, педагогів та батьків значно розвинулись знання  про сучасну забудову Інгулецького району.

Об’єкт пізнання проекту – історичне сьогодення рідного району.

1.Макет —  Виконком Інгулецької районної у місті ради

2.Макет — Палац культура ВАТ ПГЗКа

3.Макет – Парк відпочинку

4.Макет – Дитячий майданчик

Мистецтво вихователя, за переконанням В. Сухомлинського, має полягати в тому, щоб знайти суспільно корисну працю, яка давала б дітям можливість випробувати сво їсили.

Такий підхід він пояснював тим, що, виконуючи роботу великої суспільної значущості, долаючи труднощі,  дошкільник може відчути себе справжнім громадянином своєї Вітчизни.

«Духовний світ дитини – це ніжна квітка троянди, на якій мерехтливо тремтить краплинка ранкової роси.»

В.Сухомлинський

Закон природи, закон буття стверджує, що дитина народжується з чистою невинною душею і довірливо вбирає все: стосунки людей і природного довкілля. Дитина чиста, по своїй суті, від свого народження. І в її душі ми починаємо писати, як треба ставитись до цього світу. Мине якийсь час, кількість написаного перейде у якість, і з’явиться можливість «прочитати», що написано в душі нашої дитини. Це читання може приголомшити: звідки злість і ненависть, адже був таким добрим малюком? Куди зникла доброта? Чому дитина стає неуважною, байдужою? А як раніше вона дивувала своїми відкриттями світу. Хіба ми не раділи і не казали: «дивись, помітив таке, чого я сам не знав раніше. Ботанік (зоолог) росте!» А це природний стан нашої дитини: пізнання світу. І душа чиста, і писати в ній легко. І як важливо, щоб записи в дитячій душі були якісними. Якість ця залежить від нас! Від дорослих.

Клуб мандрівників нашого закладу на протязі проекту запрошував  дітей  на екскурсію-мандрівку в світ життя, добра, фантастики і казки.

Одним із найсуттєвіших показників моральності людини є патріотизм. «Знати – означає любити», говориться в приказці.

В ході проекту за такою формою як екскурсія діти дізналися про братську могилу радянських воїнів, відвідали пам’ятник героям–ліквідаторам аварії на ЧАЕС. Долучились до традиції вшанування пам’яті героїв квітами. Разом з батьками взяли участь в акції  «Щоб наше місто могло жити — треба в ньому не смітити».

Діти разом з батьками та вихователями не залишилися байдужими до тих подій, що відбуваються на Сході нашої крани, прийняли  участь у благодійній акції  «Подарунок ветеранові» та марафоні «Діти за мир, за єдину Україну» і долучилися до загальнонаціональної акції  «Намалюй листа солдату, напиши слова підтримки».   Діти, малюючи свої малюнки, намагалися передати, яка квітуча і прекрасна наша Україна,  як всі ми її любимо. Щоб підняти бойовий дух військовим, написали щирі та зворушливі слова, про те,  що ми всі вірим у краще. Тож хай ці сонячні малюнки стануть надійними оберегами для всіх тих, хто захищає нашу країну у такі непрості часи.

БЕЗ МИНУЛОГО НЕМАЄ МАЙБУТНЬОГО

ПРОЕКТ БУДЕ МАТИ ДОВГЕ ЖИТТЯ!

Для педагогів, дітей і багатьох батьків, учасників проекту це був перший крок національно-культурної самоіндетифікації, усвідомлення себе в навколишньому світі.

ВИСНОВКИ:

Реалізація проекту дала змогу зробити набагато цікавішими традиційні форми ознайомлення дошкільників з героїко-патріотичним минулим та сучасним .

Дякую за увагу! Миру, спокою всім, нових знахідок і звершень!

Автори:
Трифонова Тетяна Тимофіївна, вихователь-методист,
Клипо Олена Сергіївна, вчитель-дефектолог спеціальної групи старшого дошкільного віку,
Комунальний комбінований дошкільний навчальний заклад №207, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, Інгулецький район, Україна.

 Статья размещена в авторской редакции

Комментарии

 1. Натка  говорит:

  Очень интересное видео.Мне очень понравилось.Очень красивая Украина.

 2. Мария  говорит:

  Прекрасное видео.Педагоги умнички!!!!

 3. Юлия  говорит:

  Коллеги молодцы!!!!! Слава Україні!!!!

 4. Юлия  говорит:

  Молодцы!!!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *