Розвиток пізнавальних та творчих здібностей дошкільників із ЗПР засобами орігамі-мозаїки (з досвіду роботи вчителя-дефектолога)

Відомо, що у дітей із затримкою психічних процесів низький рівень пізнавальної активності, незріла мотиваційна  навчальна діяльність, знижена здатність до засвоєння інформації, обмежені знання і уявлення про навколишній світ, низька сформованість розумових операцій і ін.
Для вирішення проблеми розвитку пізнавальної активності дошкільників із ЗПР  педагоги повинні знаходити такі засоби навчання, які б в першу чергу сприяли розвитку пізнавальних здібностей у дітей. Спільна пізнавальна діяльність дитини, як з однолітками, так і з дорослими сприяє становленню пізнавальної мотивації і наповнює пізнавальну діяльність дитини новим особистісним змістом.

Важливими чинниками у розвитку пізнавальної активності дітей із ЗПР є: особистість педагога, характер його взаємодії з дитиною, особливості та закономірності внутрішнього світу дитини.

Основними умовами для розвитку пізнавальної активності дітей є:

 • інтереси і потреби дітей;
 • осмислення і усвідомлення себе в навколишньому світі;
 • індивідуальність кожної дитини;
 • засоби і способи добування знань.

Пізнавальна активність є однією з важливих якостей, що характеризує психічний розвиток дошкільника. Пізнавальна активність – це прагнення до найбільш повного пізнання предметів і явищ навколишнього світу.

Щоб пізнавальний інтерес дитини був високим, потрібно, щоб вона сама була активним учасником педагогічного процесу, тобто особисто сама досліджувала, експериментувала, спостерігала, відчувала, порівнювала, аналізувала, бачила результати своїх маленьких експериментів, питала у дорослих про те, що робити далі або де про це дізнатися, робила самостійні висновки в міру своїх здібностей.

При такій формі навчання гарантований успіх у розвитку пізнавальної активності дитини-дошкільника і міцне запам’ятовування матеріалу. Звичайно, це він буде робити під вмілим педагогічним керівництвом дорослого, який буде НЕ підміняти дитину, а направляти.

Завдання педагога полягає насамперед у тому, щоб зацікавити дітей, захопити їх корисним заняттям. Необхідно враховувати, що дошкільнята не можуть вчитися на вимогу дорослих. Вони здатні запам’ятати, зрозуміти, засвоїти тільки те, що потрібно їм самим, в чому вони відчувають практичну необхідність, що їм цікаво. Досвід роботи переконливо показує, що прищеплювати інтерес до навчання краще на ігровому, цікавому, навчальному матеріалі, оскільки провідний вид діяльності в цьому віці — гра. Ігрові прийоми, цікаві ігри та вправи, ігри — експерименти, захоплюючі завдання пронизують дитячу діяльність.

Серед багатьох видів творчої діяльності конструювання займає одне з провідних положень. Саме ця діяльність пов’язана з емоційною стороною життя людини. У конструюванні проявляються багато психічних процесів, але, мабуть, найбільш яскраво — творча уява і мислення. Одним з видів конструювання є  орігамі-мозаїка.

Орігамі-мозаїка – один із видів паперового мистецтва.

В різні часи були популярні різні мозаїки. І тільки принцип побудови залишився одним. Мозаїки являють собою геометричні візерунки, що складаються з повторюваних елементів. Мозаїки можуть бути побудовані в смугу, квадрат, або навіть розвиватися по спіралі: форма мозаїки залежить від художнього завдання і тієї поверхні, на якій мозаїки будуть розташовані.

В орігамі-мозаїки бувають самі різні. Для їх виконання використовуються прості базові форми (Млинець, Повітряний Змій, Подвійний Квадрат, Риба, Двері, Катамаран, Будинок) або свої придумані модулі. Такі заготовки (базові форми, модулі), які використовуються у великих кількостях, що дозволяє отримати найрізноманітніші поверхні, які нагадують клаптикові тканинні ковдри або орнаменти, всілякі панорами або настінні, настільні панно.

Цей вид рукоділля підходить як для дорослих, так і для дітей. Єдина умова, яку поставить перед дітьми орігамі – це посидючість. Адже для виготовлення якого-небудь панно потрібно багато часу і зусиль, оскільки є роботи, які складаються не тільки з декількох сотень модулів, а навіть з кількох тисяч модулів, що є трудомісткою роботою. Деколи, щоб виконати мозаїчне панно, необхідно кілька місяців роботи. Особливістю цього виду мистецтва орігамі є те, що воно одностороннє, тобто плоскінне, і його краще використовувати в аплікації.
А

враховуючи взаємозв’язок розвитку дрібної  моторики та окоміру, мови та психічних процесів,  цей вид діяльності може бути засобом корекційного впливу на розвиток дітей із порушенням психічного розвитку і вадами мовлення.

Значення орігамі-мозаїки для розвитку дитини

Які здібності та навички  розвиває орігамі-мозаїка у дітей з проблемами психічного розвитку?

 • Вчить дітей різноманітним прийомам роботи з папером, а саме: багаторазово складати , згинати,   приклеювати.
 • Розвиває у дітей точність рухів пальців, удосконалює дрібну моторику рук,  розвиває окомір.
 • Вчить концентрувати увагу, розвиває уміння зосередитися на процесі виготовлення панно, вчить виконувати усні інструкції.
 • Розвиває  пам’ять, адже, щоб виготовити модуль, дитина повинна запам’ятати послідовність виготовлення модуля.
 • Закріплює знання  дітей про основними геометричні поняття: квадрат, кут, сторона, вершина і т.д., при цьому відбувається збагачення словника дитини спеціальними термінами.
 • Активізує розумові процеси, адже у процесі роботи дитина повинна співвіднести наочні символи (показ прийомів складання) зі словесними (пояснення прийомів складання) і перевести їх в практичну діяльність (самостійне виконання дій).
 • Розвиває творчі здібності,  художній смак, активізує фантазію і уяву .
 • Сприяє, розширенню комунікативних здібностей дітей.
 • Вчить акуратності, удосконалює трудові навички, формує культуру праці.

І саме основне, що це відбувається  в процесі цікавої, захоплюючої діяльності!

Заняття орігамі-мозаїкою з точки зору психології є емоційно — розвантажувальними, адже вони стають  стимулом для естетичного та інтелектуального  розвитку дітей.

Крім того, заняття орігамі-мозаїкою розвивають навички комунікації, що особливо важливо, враховуючи психологічні особливості дітей з порушенням психічного розвитку. Це особливо важливо для тих, у кого є проблеми у спілкуванні: надмірно сором’язливих  або досить агресивних дітей.

За допомогою орігамі-мозаїки можна відпрацьовувати різні поведінкові моделі. Створення великих панно або тематичних композицій вимагає участі колективу чи кількох дітей. Кожен з учасників команди повинен виконати свою частку роботи, при цьому його модулі повинні бути такими ж акуратними, як і ті, які виконані іншими членами команди. Якщо один з учасників групи не зміг знайти спільної мови з іншими, не домовився з однолітками, робота буде виконана не якісно.

Крім вирішення питань комунікабельності, така діяльність сприяє емоційно – ціннісному, художньо – естетичному та креативному розвитку. Адже через творче досягнення дошкільник самовиражається, актуалізує свої здібності, генерує оригінальні ідеї, самостійно висуває різноманітні гіпотези, намагається відійти від запропонованого шаблона, у разі потреби звертається до дорослого по допомогу, налагоджує дружні стосунки з однолітками, узгоджує свої дії з партнерами по спільній діяльності тощо…

Важливий той факт, що заняття орігамі-мозаїкою дозволяють організувати дозвілля дітей у системі, цікаво і з користю для себе і для оточуючих.

Таким чином, можна зробити висновок, що систематичні заняття з дитиною орігамі-мозаїкою сприятимуть її всебічному розвитку та успішній підготовці до шкільного життя відповідно до вимог сьогодення.

Методичні рекомендації щодо використання орігамі-мозаїки
в освітньому процесі дошкільного закладу

Починати роботу по складанню поробок з орігамі-мозаїки  можна з 4 років. Маленькі діти інколи бояться аркуша паперу — страшно взяти його в руки, зробити з ним щось. На перших заняттях з чотирирічними дітьми слід спочатку познайомитися з властивостями паперу як матеріалу.

Найголовніша  задача полягає в тому, щоб зацікавити дітей і викликати у них бажання самим робити чудові поробки. Для цього можна показати  поробки виконані в техніці орігамі, розказати історію виникнення орігамі.

Перші заняття варто присвятити вільним діям з папером, щоб дати дітям можливість познайомитися з його властивостями. Папір краще брати невеликого формату. Він повинен легко згинатися і не ламатися на згинах. На перших етапах краще займатися індивідуально, або з невеликою кількістю дітей (2-3 чоловіки) по 5-10 хвилин щодня.

Далі треба навчити дітей складати модуль. У чотирирічному віці навіть точно з’єднати два протилежні куточка квадрата  буває непросто. Тому слід починати заняття з найпростіших дій. На цьому етапі треба відпрацьовувати точність рухів, адже від збігу сторін і кутів залежить зовнішній вигляд модуля. Заняття краще проводити  жваво і емоційно, в ігровій формі. Малюкам необхідні заохочення і підтримка, і на перших порах педагог може  намічати  деякі згини, складати модуль разом з дитиною.

Разом з уміннями у дітей з’являється  впевненість у собі, у своїх силах і бажання працювати далі. Набуті знання можна закріплювати  в іграх на інших заняттях.

Тільки після того, як діти навчаться складати модулі, можна приступити до виготовлення найпростіших панно. Не варто починати з цікавих, але складних поробок. Навіть при великому бажанні їх зробити, не накопичивши досвіду у виконанні простих і середньої складності виробів, вони не вийдуть якісними.

Якщо ж, діти хочуть мати якусь складну поробку, то її може зібрати разом з дорослим, модулі для якої він виготовить спільно з дітьми.

Від отриманої роботи дитині повинно бути радісно! Саме тоді у неї виникає бажання займатися далі, продовжувати заняття вдома. Важливе місце на заняттях повинні  займати ігрові прийоми, художнє слово, поради, запитання.

Дитина повинна отримувати радість від занять, радість від того, що у неї все вийшло. Тому складені поробки можна фарбувати, прикрашати, оживляти будь-якими засобами! Після розфарбовування кожна фігурка набуває свій власний неповторний характер, навіть якщо намальовані лише очі й ніс. Поробка оживає.

Робота з модулями достатньо складний процес для дошкільників, тому тут головне не поспішати! Педагог повинен грамотно продумати тематику занять, методи і прийоми подання матеріалу.

Під час занять орігамі-мозаїкою для зняття підвищеної збудливості дітей, створення невимушеної та творчої атмосфери можна використовувати аудіозаписи зі звуками живої природи. В результаті цього, у дітей відбувається вирівнювання психомоторних процесів, зміна їх поведінки, поліпшення особистих взаємин. Адже всім відомо, що музика впливає на емоційний стан і настрій людини.

Місце педагога в діяльності з навчання дітей роботі з папером, змінюється в міру розвитку оволодіння ними навичками конструювання. Основне завдання педагога на всіх етапах навчання дітей орігамі-мозаїки — сприяти розвитку ініціативи, вигадки і творчості дітей в атмосфері естетичних переживань і захопленості, спільної творчості дорослого і дитини.

Робота з родиною

Важливим способом реалізації співпраці педагогів і батьків є організація їх спільної діяльності, в якій батьки  будуть не пасивними спостерігачами педагогічного процесу, а його активними учасниками. Залучення батьків та інших членів родини для спільного виготовлення модулів та поробок за допомогою орігамі-мозаїки  збагатить пізнавальну діяльність дітей, дозволить використовувати ті інтереси дитини, які мають місце бути в садку і вдома. Мабуть, ніщо так не зближує батьків і дітей, як спільна співпраця, співпричетність, духовне взаємопроникнення.
В тісній співпраці, в спокiйнiй родиннiй атмосферi,  в серцях дорослих та дітей  народжується любов, гордість, вдячність, потреба спілкуватися. Така взаємодія допоможе батькам краще розібратися в питаннях розвитку дитини, оцінити досягнення своїх дітей, краще зрозуміти процес навчання.

Також, залучаючи батьків до виготовлення модулів орігамі-мозаїки,  можна збільшити кількість виготовлених поробок в дошкільному закладі, адже підготовчий етап буде виконаний вдома.

Взаємодія дитячого садка і сім’ї засобами орігамі, забезпечить сприятливі умови життя і виховання дитини, формування основ повноцінної, гармонійної особистості.

Отже, заняття орігамі-мозаїкою — уроки практичного життєвого досвіду, освоєння і розуміння навколишнього світу, краси і гармонії. Немає межі творчості, бо творчість — це та сама дитяча гра, яка зуміла вижити в дорослій  людині.

Розуміння і володіння технікою орігамі-мозаїка дасть можливість безмежної творчої діяльності в будь-якій професійній сфері, якою б діти не займалися в майбутньому, що безсумнівно принесе величезну користь для їх всебічного розвитку.

Автор: Дубич Марина Володимирівна,  вчитель-дефектолог КЗ «ДНЗ (ясла-садок) № 236 КТ» КМР, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, Україна.

Статья размещена в авторской редакции

ПЛАН
проведения конкурсов для педагогов
на 2017 год

План конкурсов 
для детей на 2017 год

Как разместить статью на сайте 
и получить сертификат к аттестации?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *