Техніки роботи з тактильними малюнками та їх виготовлення власними руками

texniki-roboti-z-taktilnimi-malyunkami-ta-їx-vigotovlennya-vlasnimi-rukami (1)Тифлографічне забезпечення навчального процесу дітей з порушенням зору допомагає учням у дослідженні і сприйнятті навколишнього світу. Брак інформації про навколишній світ може призвести до тяжких наслідків у житті таких дітей, а саме: затримки психічного розвитку, зниження інтелекту, порушення розвитку мови, аутизму. Тифлографіка — це рельєфні малюнки, креслення і карти, які використовуються під час навчання дітей з порушенням зору. Учні опановують рельєфне малювання, рельєфне креслення та інші навчальні предмети, які сприяють заповненню прогалин в інформації про навколишній світ.
texniki-roboti-z-taktilnimi-malyunkami-ta-їx-vigotovlennya-vlasnimi-rukami (2)Виготовлені руками тактильні малюнки – це малюнки, створені без застосування технічних засобів та призначені для сприйняття інформації тактильними відчуттями. Для їх виготовлення можна використовувати різноманітні техніки: рельєфні зображення, виконані за допомогою пластиліну, контурної фарби, клей-фарби, рельєфного контурного малюнка на плівці.

texniki-roboti-z-taktilnimi-malyunkami-ta-їx-vigotovlennya-vlasnimi-rukami (3)

Щоб виготовити тактильний малюнок, необхідно скористатися простим, без зайвих деталей, графічним зображенням предмета. Потім нанести поверх малюнка зручний для нас матеріал: пластилін, клей, фарбу, контурну фарбу.

texniki-roboti-z-taktilnimi-malyunkami-ta-їx-vigotovlennya-vlasnimi-rukami (4)

Якщо використовується плівка і грифель, то на графічний малюнок накладаємо плівку, прикріплюємо її скріпками та за допомогою грифеля витискаємо на плівці контурне зображення даного малюнка.

Широке використання тактильних зображень у навчально-виховному процесі дозволяє учням з порушеннями зору долучитися до наукового пізнання, розширити свій художній і соціальний досвід.

texniki-roboti-z-taktilnimi-malyunkami-ta-їx-vigotovlennya-vlasnimi-rukami (5)З їх допомогою школяр, можливо, вперше отримує уявлення про дуже великі або, навпаки, дуже дрібні предмети, яких не можна дослідити руками в реальних пропорціях.

Добре відомо, що в учнів з порушенням зору уявлення про світ формуються на основі усіх збережених аналізаторів і залишкового або ослабленого зору. У тифлології тактильним відчуттям за проблем, пов’язаних із порушенням зору, приділяється особлива увага, оскільки дотик згідно з тією інформацією, яку він надає, часто рівнозначний зору. У роботі з тактильним малюнком учень пізнає, що таке вертикаль і горизонталь.

texniki-roboti-z-taktilnimi-malyunkami-ta-їx-vigotovlennya-vlasnimi-rukami (6)Працюючи з тактильним малюнком, розташованому у вертикальному положенні, дитина досліджує і розпізнає, що таке верхній і нижній край малюнка. І навпаки, під час роботи з розташованим горизонтально тактильним малюнком вона отримує уявлення про далекій і близький край малюнка. Це сприяє розвитку у незрячого учня таких понять, як верх-низ, близько-далеко.

texniki-roboti-z-taktilnimi-malyunkami-ta-їx-vigotovlennya-vlasnimi-rukami (7)Така техніка допомагає учням з порушенням зору у дослідженні чотиривимірного простору і розвиває поняття про перспективний простір. Вона збагачує знання учнів з порушеннями зору про навколишній світ, розвиває мовлення, творчу уяву, зорово-тактильне сприйняття, винахідливу кмітливість, спостережливість, вміння зіставляти, диференціювати, узагальнювати та аналізувати, задіявши максимально можливу кількість збережених аналізаторів.

Автор: Кубанська Наталія Володимирівна, викладач образотворчого мистецтва, вихователь, Комунальний заклад «Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс ім. В.Г. Короленка» Харківської обласної ради,
м. Харків, Україна.

Статья размещена в авторской редакции  

ПЛАН
проведения конкурсов для педагогов
на 2015 год

План конкурсов
для детей на 2015 год

Как разместить статью на сайте
и получить сертификат к аттестации?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *