Значення логіко-математичних ігор для розумового розвитку дітей старшого дошкільного віку

Створення умов для цілеспрямованого розвитку й удосконалення пізнавальних процесів, інтелектуальних здібностей дітей дошкільного віку – одна з головних проблем, що постає в наш час перед вихователем. Дошкільнята з розвиненим інтелектом швидше запам’ятовують матеріал, легше адаптуються до нових умов, краще підготовлені до школи.
Математика відіграє значну роль для розвитку інтелекту дитини: відточує розум маленьких дослідників, розвиває гнучкість мислення, кмітливість, сприйняття та уяву, мову і пам’ять, залучає дітей до розумової праці, формує творчі здібності, дає відчути радість власного відкриття.

Навчання і розвиток дитини повинні бути невимушеними, здійснюватися за допомогою використання цікавих ігор, задач, розваг, де широко застосовуються різні предмети й наочний матеріал. Це сприяє тому, що навчання проходить у веселій і доступній формі, такі знання засвоюються дітьми швидше та легше.

Доречно пригадати слова В.О. Сухомлинського, який писав: «…Не обрушуйте на дитину лавину знань…Умійте відкрити перед дитиною в навколишньому світі щось одне, але відкрити так, щоб шматочок життя заграв перед дітьми усіма кольорами веселки. Відкривайте завжди щось недомовлене, щоб дитині хотілося ще і ще раз повернутися до того, що вона дізналась».

Діти дуже активні в сприйнятті задач-жартів, головоломок, логічних вправ, характерною рисою яких є пошук прихованих шляхів вирішення ігрової задачі. Все це вимагає від дошкільнят прояву кмітливості, нестандартного творчого мислення, планування своїх розумових операцій.

Слід зазначити, що гра – це не тільки засіб навчання, вона приносять задоволення дитині, дарує радість пізнання. Від нас з вами залежить, на скільки  ігри, що так полюбляють дошкільнята, будуть корисними та змістовними. Граючи, дитина може не лише закріпити отримані знання, а й набувати нових вмінь, навичок, розвивати та вдосконалювати розумові здібності. У цих цілях широко використовуються логіко-математичні  ігри (за методикою відомих авторів):

  • ігри на розвиток інтелектуальних здібностей (А.З. Зак);
  • ігри з елементами моделювання (А.А. Столяр);
  • ігри на розвиток конструктивного і творчого мислення (Б.П. Нікітін, З.О. Михайлова, В.Г. Гоголєва);
  • ігри з блоками Дьєнеша та кольоровими паличками Кюізенера для розвитку кмітливості, конструктивного мислення, уміння самостійно здійснювати пошук способу вирішення.

Логічні задачі, ігри та вправи для розвитку уяви, пам’яті, уваги сприяють всебічному, гармонійному розвитку дошкільнят, допомагають виробити необхідні в житті й навчанні корисні навички й риси.

Вихователь – це «чарівник», який за допомогою гри може навчити дитину міркувати, винаходити, доводити. Переконана, що математика для дошкільнят має насамперед бути цікавою, давати цілісну систему знань. У своїй групі «Чомучки» я влаштувала куточок «Математична скарбничка», де зібраний різноманітний віршований, ілюстративний матеріал; виготовила багато розвивальних та дидактичних ігор (наприклад, «Знайди зайве», «Геометрична складаночка», «Неуважний художник», «Геометричне лото», «Логічний ланцюжок», «Порівняй» тощо ).

Але слід зазначити, що складні, непосильні завдання можуть дитину відштовхнути, навіть злякати. Тут особливо необхідно дотримуватися принципу «від простого до складного». Дорослим потрібно непомітно й ненав’язливо заохочувати дітей до успіху, допомагати малюкам осмислити складні завдання, подолати перші труднощі, тільки тоді дитина відчує велику радість та інтерес до гри, буде прагнути вирішувати більш складні завдання.

Іноді дітям дуже непросто знайти правильне рішення головоломки або логічних завдань, частіше всього це відбувається методом проб і помилок. Виникає необхідність подумати, відшукати певну закономірність, навіть прислухатись до легенької підказки вихователя, що допомагає дитині знайти правильне рішення. Завдяки цьому і тренується логічне мислення дошкільнят, їх уважність та впевненість.

Важливо сприяти закріпленню стійкого інтересу малят до різноманітних занять логіко-математичного змісту, заохочувати  до самостійного пошуку, відкриттів, вміння порівнювати, аналізувати.

Отже, математика, як засіб розвитку логічного мислення, сприяє всебічному розвитку дитини, а саме: розвитку розумових, творчих здібностей, спостережливості, уваги, пам’яті, мовлення, активізує її приховані інтелектуальні можливості.

Автор: Ніконенко Ірина Яківна, вихователь, Комунальний санаторний дошкільний навчальний заклад №111,
м. Кривий Ріг, Україна.

Статья размещена в авторской редакции

ПЛАН
проведения конкурсов для педагогов
на 2017 год

План конкурсов
для детей на 2017 год

Как разместить статью на сайте
и получить сертификат к аттестации?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *