Інтегроване заняття для дітей старшої групи із ЗНМ «Зимові цікавинки для кожної дитинки»


Мета:

  • Створювати  умови для систематизації знань по природу.
  • Формувати загальномовленнєві навчальні уміння (культуру слухання, запитування, висловлювання, налагодження  спілкування).
  • Вправляти в прояві творчого ставлення до виконання практичних та розумових завдань.
  • Розвивати:

—   когнітивно-комунікативні здібності дітей;

—   артикуляційну моторику;

—   мелодико-інтонаційний бік мовлення;

—   мовленнєве дихання та силу голосу;

—   фонематичний  слух;

—   лексико-граматичний лад мовлення;

—   вміння ділення слів на склади ;

—   здатність поскладового читання;

—   психічні процеси,  логічне мислення;

  • Виховувати:

—   критичне ставлення до граматичних помилок у власному та чужому мовленні;

—   прагнення до правильності мовлення;

—   інтерес дітей до незнайомих та малознайомих слів.

Інновації:

  • біоенергопластика;
  • крупотерапія
  • арт-терапія.

Хід заняття

Логопед:    

Залишили звичні справи,

Починаємо заняття,

І зимове і цікаве,

А грати з вами буду я.

Обернімось  ви та я,

Щоб  побажати всім:

«Доброго дня».

(діти вітаються з присутніми)

Логопед:   Любі мої, як завжди розумна та влучна загадка підкаже всім, весна вже на порозі, але ще не хоче відступати…

Вона розтрушує сніги, все  біліє  навкруги,

Наганяє холоди, воду сковує в льоди,

В дружбі з дітками всіма,

Як же звуть її ……………….. ЗИМА!

(використання елементів лялькового театру – головний помічник  — Заєць)

Заєць:  Так, на вулиці зима,  сніг лежить кругами,

Я маю сильні лапи не дарма,  зігріюся  стрибками.

А чи не пострибаєте зі мною, малята? Плескайте в долоні та промовляйте:

Логопед:  СТРИБ – СКІК;   СТРИБ – СКІК,СКІК;   СКІК – СТРИБ, СТРИБ;

СКІК, СКІК – СТРИБ,СТРИБ,СТРИБ;  СКІК,СТРИБ, СКІК,СТРИБ.

(Вправа на розвиток мелодико-інтонаційного боку мовлення, слухової уваги та пам’яті).

Заєць:  Та хоча до холоду я звик,  примерзає мій язик…

Логопед:   Діти, покажемо Зайчику, як можна зігріти язичок?

Діти: Щоб язик тепленький став, треба повторити кілька вправ:

«Допоможи своєму язичкові». (вправи з елементами самомасажу).

Перетвори спочатку язичок наш на  «ЛОПАТКУ».

Погладимо ми з вами язик наш лагідно губами,

Поплескаємо його легенько, погладимо зубами лагідненько,

А потім бережно ми язик кусаємо, його губами легко притискаємо.

Губами гладимо його насамкінець – слухняним став язик наш, молодець!

«Наш язик – чарівник». (вправи на розвиток артикуляційної моторики  з опорою на малюнки).

Вийшов язик на поріг, а навколо білий сніг.

Треба сніг повідкидати, швидко пішов по лопату,                   «ЛОПАТКА»

Переплигнув він парканчик,                                                        «ПАРКАНЧИК»

На конячці прокатнувся,                                                              «КОНЯЧКА»

На санчата обернувся,

Бачить, гірка снігова.                                                                  «ГІРКА»

З гірки, він з’їжджав на санках ,

Трішки змерз, вернувся в хатку,

Де самовар його чекав,                                                              «САМОВАР»

В чашку чаю наливав.                                                               «ЧАШЕЧКА»

Ой, яке смачне варення,                                                            «СМАЧНЕ

Є й цукерочки у мене.                                                                ВАРЕННЯ»

Ось і тепло язичкові,

Він веселий та здоровий.

Логопед:  Діти, а якщо замерзли руки?

Діти:          Швидше ти на них подмухай!

Вправи на розвиток фізіологічного дихання:

  • вдих через ніс – видих через рот;
  • вдих через рот – видих через рот;
  • вдих через рот – видих через ніс;
  • вдих через ніс – видих через ніс.

Логопед:   Але зима — холодна злюка,

Буває дуже сильно люта.

Засипає всі доріжки,

Де ходили ваші ніжки.

Пробіжимось  по доріжках, голосочком, а не ніжками.

Заєць:   Малеча, цікаво та весело у вашій школі.

Діти: Ні, Зайчику, ми не в школі, а в дитячому садочку на занятті з логопедом.

Заєць: А у нас в лісі немає дитячого садочку. Є тільки «Лісова школа», яка знаходиться на лісовій галявині і заняття веде  не логопед, а директор школи — Мудра  Сова  Розумовна . А моєму  рюкзачку  лежать її завдання. Хочете знати, що ми вивчаємо у Лісовій школі, а може ще й захочете виконати їх? То, будь ласка.

Діти:  Ми теж багато знаємо, бо часу марно  не гаємо.

Логопед: Давай,  Зайчисько,  свої уроки-завдання, а ми з нашими майбутніми школярами  спробуємо  гідно впоратися.

ЛогопедПерше завдання:

«Швидко відповідайте, часу не гайте»  —  інтелектуальний мікрофон.

  • Я вас запитую. А ви швиденько відповідаєте та картинку підбираєте.
  • Пора року коли ми одягаємо теплі рукавички — Зима.
  • Якщо у нас  кашель, нежить та температура, то ми точно — Захворіли
  • Коли людина розмовляє, то вона промовляє букви — Звуки
  • До лікаря-стоматолога ми йдемо тому, що у нас болять  — Зуби
  • У теплому морі ми купаємося, а під гарячим сонечком ми  — Засмагаємо
  • Коли ми зайшли у приміщення, то двері спочатку відчиняємо,  а потім обов’язков — Зачиняємо
  • А ключ завжди потрібен для того, щоб відмикати — Замок

Логопед:  Діти, пригадаємо про замок  пальчикову вправу та покажемо Зайцеві.

Бо наші пальці які?

Діти: Наші пальці – вправні вихованці

«Замок» (пальчикова вправа):

Діти:     

На дверях  замок висить,
Ми його відкриємо вмить.
Постукали, покрутили
Потягнули та й  відкрили.

(промовляння римованого тексту з модуляцією голосу: високим — як Зайчисько, та низьким як Ведмідь).

Логопед:   Ви, як майбутні школярі, не могли не помітити на який звук починалися всі відповіді на питання. Так, на звук [З]! Тоді пригадаємо, що це звук який?

Діти:      Звук [З] —  приголосний, а ще —  дзвінкий.

Логопед: Продемонструйте, будь ласка, як перевірити дзвінкий звук [З], чи ні? (діти прикладають долоньку зворотною стороною  до горличка і  промовляють  подовжено  звук [З], відчувши вібрацію голосових зв’язок).

Логопед:  Так, добре. А що це за торбинка та ще й  з квасолинками? Чи тільки квасолька там? Давайте перевіримо  (кожна дитина знаходить на дотик у торбинці з  квасолею  букви  та  називає їх).

Друге завдання: «Ай-ай-ай  – слово влучно називай»

Логопед:  Ну, малеча, якщо на дворі ще холодно, давайте придумаємо ще й «холодні»  слова.

Діти:      Холод, мороз, сніг, морозиво, Новий Рік, Дід Мороз, холодильник, холодець, бурульки, лід, завірюха тощо.

Третя вправа-гра:

Логопед:  «Наше»  слово пропускай,  «чуже»  слово – ти лови!»

(вправа на розвиток фонематичного сприймання):

Логопед промовляє ланцюжок слів, діти хлопками «зупиняють» спотворене слово:

  • Наше слово: «Зима» —  Зима, зима, СИМА, зима, ЗИНА, зима, зима, ЖИМА, ШИМА, зима!
  • Наше слово: «Мороз» —  МОЛОЗ, МОЙОЗ, мороз, мороз, мороз, НАРОЗ, .АРОЗ, мороз, мороз, МОРОЖ, МОРОЦ!

Логопед:  А ще я дуже хочу, щоб ви назвали моє улюблене завдання-прохання та виконали його.

Діти: «Станьте так, щоб ви мене не бачили!!! (діти становляться спиною до логопеда).

Наступне завдання-вправа: Гра «Попрацюємо не марно,  складні склади повторимо вправно»

(вправа на розвиток фонематичного слуху. Диференціація звуків [З] — [С])

(логопед  промовляє попарно склади із звуком [З] та [С], а діти повторюють лише тоді, коли логопед доторкнеться до плеча дитини):

ЗА-ЗИ;  ЗНО-ЗНА;  ЗИ-ЗІ-ЗИ;  УЗНА-УСНА;  АСО-АЗО;  ЗВЕ-ЗВЄ-ЗВЕ; АССАА-АЗЗЗЗЗА;  УУУСИ-УУУСІ;    УССИИИ-УССІ І І.

Логопед:   А чи не стомилися ми з вами?

Хвилинка – здоровинка: промовляємо всі разом:

Як на гірці сніг, сніг  (встаємо на носочки, руки вгору),

Під горою  сніг, сніг   (присідають),

На ялинці сніг, сніг    (встають, руки в сторони),

Під ялинкою сніг, сніг (обхоплюють себе руками),

На снігу Зайчисько спить (похиталися з боку в бік, руки зігнуті в ліктях),

Не шуміть, не шуміть і Зайчиська не будіть (пальці до губ, пошепки).

Логопед:  Весело вам було? Що це за чудні  якісь та  незвичайні гірки намальовані?

— Так тут і написане ще одне завдання-вправа: «З гірки з’їжджай – букви у слова збирай» (діти читають слова, звукосполучення).

(вправа на вправляння в поскладовому читанні):

Логопед: Діти, а ви знаєте, що Заєць у рюзкачку не тільки зошити, ручки та олівці носить. палички – крижинки якісь. А давайте, малята, за допомогою цих крижаних паличок  викладемо малюночки..

«Крижані малюнки» (діти за допомогою прозорих паличок-крижинок викладають на підлозі: будиночок, сніжинку, дерево, сонечко, ялинку, ліхтарик, букви, цифри).

В цей час лунає  знайома дітям пісня про зиму, Новий Рік, Діда Мороза.

Логопед:   Молодці, дуже красиво. Хочу запропонувати тепер вам  звернутися до наших гостей. Нехай вони підберуть слова до ваших малюнків, а ви поставте правильно запитання. (кожна дитина запитує гостей: « Мій будинок який?», «Моя сніжинка яка?», « А чим сподобалося вам моє сонечко?» і т.п.)

Логопед:   Скажіть мені, чи  наш Зайчисько один навчається у школі? Звичайно, ні. Ось подивіться на фотографії,  які у нього друзі. Та щось мені здається, що шубки у них тоненькі. Пропоную вам взяти блакитні олівці та зробити їхні шубки пишними та теплішими.

Діти: «Ниточка олівця завивається, тепла шубка у Зайця  з’являється»

(діти отримують малюночок із зображенням зайця та по контуру зображення круговими рухами олівця « розпушують» шубку тваринки).

Логопед:     Дякую вам, діти, та тобі, Зайчику, за роботу, знання, допомогу та добрий настрій. Ви порадували всіх нас. Звичайно, що і я хочу вас порадувати .

А тепер трішки вашої уваги!!!

Слухай моє останнє завдання-прохання:

зараз дитина, яка має дві косички, повернеться до мене правим боком, підійде до столу, де є люстерко, відкриє ящик та візьме жовтий конверт з червоним трикутником (у ящику лежать три конверта жовтого кольору, але з різними геометричними фігурами – прямокутник, квадрат та трикутник —  червоного   кольору). Треба відкрити цей конверт і дістати для вас  подаруночки – книжечки  із чарівними малюночками. Працюйте, дітки, грайтеся та розвивайтеся. До побачення, малята.

Добре   працювали – знання    набували

Біоенергопластика  знов в дії. «Голосові  доріжки»

А яке ж заняття  без вправ для язичка?

Мікрофон візьму — нове слов скажу

Ротик — видихай   та   долоньки  зігрівай

Візерунком для зими закінчимо заняття ми

Мікрофон  віддала – перше  інтерв’ю  взяла

Автор: Савенко Інна Валентинівна, вчитель-логопед вищої категорії, вчитель — методист Комунального комбінованого  дошкільного навчального закладу №176 міста Кривий Ріг Дніпропетровської області, Україна.

Статья размещена в авторской редакции

ПЛАН
проведения конкурсов для педагогов
на 2016 год

План конкурсов
для детей на 2016 год

Как разместить статью на сайте
и получить сертификат к аттестации?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *