Досвід використання в дитячому садку прийомів нетрадиційних технік малювання

Дошкільний вік — це сензитивний період для розвитку у дітей продуктивної діяльності: малювання, ліплення, аплікація і конструювання. У них маля може висловити своє ставлення до навколишнього світу, розвинути творчі здібності, а також усне мовлення та логічне мислення.
Я, вихователь КДНЗ(ясла-садок) №13 «Рябинушка» Родаківської селищної ради Савчина Т.Г. вважаю сьогоденною проблемою – розвиток творчих здiбностей дiтей.

 Дитяче образотворче творчість — світ яскравих, дивовижних образів. Воно нерідко вражає дорослих своєю безпосередністю, оригінальністю, буйством фантазії. Дошкільнята малюють багато і з великим бажанням. У продуктивної діяльності у дітей формується стійкий інтерес до образотворчої діяльності, розвиток їхніх здібностей.

 Малювання є одним з найбільш цікавих і захоплюючих занять для дітей дошкільного віку, це найдоступніший вид діяльності, який освоюється маленьким чоловічком. Ні читати, ні співати дитина ще не може, але вже із задоволенням вимальовує каракулі на папері. Направляючи і підтримуючи дитини в цьому занятті, можна домогтися дуже багато чого. У процесі малювання удосконалюються спостережливість, естетичне сприйняття, художній смак, творчі здібності. Основну думку можна висловити просто: малюючи, діти розвивають і тіло, і душу і розум.

 «Витоки здібностей і обдарування дітей — на кінчиках їхніх пальців. Від пальців, образно кажучи, йдуть найтонші нитки — струмочки, які живлять джерело творчої думки. Іншими словами, чим більше майстерності в дитячій руці, тим розумніша дитина »- стверджував В. О. Сухомлинський. Ось чому так важливі в дошкільному віці заняття образотворчої діяльністю. Вони служать поліпшенню художньої освіти і естетичного виховання дітей. Необхідно навчити дітей бачити прекрасне, розуміти й цінити твори мистецтва, красу і багатство рідної природи.

 Я працюю в другій молодшій групі. У своїй роботі використовую нетрадиційні техніки малювання, які сприяють розвитку у дітей творчості та уяви.

 Працюючи в цьому напрямку, я переконалася в тому, що малювання незвичайними матеріалами, оригінальними техніками дозволяє дітям відчути незабутні позитивні емоції. Результат зазвичай дуже ефективний і майже не залежить від вмілості і здібностей. Нетрадиційні способи зображення досить прості за технологією і нагадують гру. Якому дитині буде нецікаво малювати пальчиками, робити малюнок власної долонькою, ставити на папері ляпки і отримувати забавний малюнок?

 Мета моєї роботи: розвиток художньо — творчих здібностей дітей засобами нетрадиційного малювання.

 Основні завдання:

  • розширювати уявлення дітей про нетрадиційні способи малювання
  • формувати естетичне ставлення до навколишньої дійсності
  • розвивати здатність дивитися на світ і бачити його очима художників, помічати і творити Красу
  • формувати естетичний смак,розвивати творчість і фантазію, спостережливість уяву, асоціативне мислення і допитливість
  • надати свободу у відображенні — доступними для дитини художніми засобами — свого бачення світу.

 Головне в моїй роботі, щоб заняття приносили дітям тільки позитивні емоції. Не треба вкладати у ще невмілу і слабку руку дитини олівець або пензлик і мучити його. Перші невдачі викличуть розчарування, і навіть роздратування. Потрібно піклуватися про те, щоб діяльність дитини була успішною — це буде підкріплювати його віру у власні сили. Замислившись над тим, як можна розкріпачити дітей, вселити в них ту саму впевненість у своєму вмінні, змусити їх повірити у те, що вони дуже просто можуть стати маленькими художниками і творити дива на папері, дійшла висновку: це навчання дітей нетрадиційної техніки малювання. І не помилилася. Дітям дуже подобається малювати (будь то заняття чи вільний час). Для них малювання своєрідна гра. Вони з великим інтересом осягають тонкощі мистецтва. Добре малюють Кіра і Діма. Але не всі діти володіють добре пензликом або олівцем. Денису важко виразити бажаний образ у лінії. Іванко не розуміє і не приймає розмаїття кольорової гами

 Нетрадиційні техніки — це поштовх до розвитку уяви, творчості, прояву самостійності, ініціативи, вираження індивідуальності.

Малювання з використанням нетрадиційних технік зображення не стомлює дошкільнят, у них зберігається висока активність, працездатність протягом усього часу, відведеного на виконання завдання.

 Нетрадиційна техніка зображення сприяє розвиткові у дитини: дрібної моторики рук і тактильного сприйняття; просторового орієнтування на аркуші паперу, окоміру і зорового сприйняття; уваги й посидючості; образотворчих навичок і вмінь, спостережливості, естетичного сприйняття, емоційної чуйності.

 Заняття з малювання із застосуванням нетрадиційних технік я проводжу в блоці спільної діяльності у другій половині дня. Для занять я намагаюся приготувати красиві і різноманітні матеріали, надаю дітям можливість вибору засобів зображення. Незвичайний початок роботи, застосування ігрових прийомів — все це допомагає не допустити в дитячу образотворчу діяльність одноманітність і нудьгу, забезпечує жвавість і безпосередність дитячого сприйняття і діяльності.Використовую дидактичні ігри: «Кольорове намисто»,»Ліпимо сніговита», «Прості малюнки» т.п.

 Різних технік нетрадиційного малювання дуже багато. Це відбиток, монотипія, кляксографія, ниткографія, граттаж, тичкове малювання, набризк, малювання долоньками і багато інших.

 З дітьми молодшого дошкільного віку рекомендується використовувати: малювання пальчиками; відбиток печатками з картоплі; малювання долоньками.

 Малювання пальчиками — це найпростіший спосіб отримання зображення. У ранньому віці багато малюків тільки вчаться володіти художніми інструментами, і тому їм легше контролювати рухи власного пальчика, ніж олівця або пензлика. Цей спосіб малювання забезпечує дитині свободу дій.

 Малюк опускає в гуаш пальчик і завдає точки, плямочки на папері. Роботу починаю з одного кольору: даю можливість спробувати різні рухи, залишити різні відбитки.

 Пізніше я вчу дітей малювати обома руками. Тут також можливі варіанти: використовувати по черзі обидві руки або малювати ними одночасно, вмочивши кілька пальців (кожен в свій колір) і  малюючи ними синхронно (наприклад «новорічну мішуру», «салют»), що відмінно розвиває координацію.

 Дуже подобається дітям малювати долонькою. Вмочати долоню дитини в фарбу і ставлю їй відбиток на папері. Іноді «розфарбовую» долоню в різні кольори пензликом. Цікаво вийшли роботи: «Сонечко», «Півник», «Травка», «Рибки».

 Вже з молодшої групи ми малюємо пробками і печатками з картоплі. Ця техніка дозволяє багаторазово зображати один і той же предмет, складаючи з його відбитків самі різні композиції, прикрашаючи ними листівки, серветки, хустки і т.д.

 На прикладі заняття за темою «Сніговик». Я взяла закріплення техніки прийомів малювання овочевими та поролоновими штампами. І діти які ще погано володіють пензликом чи олівцем, з таким завданням ці діти упоралися. Поступово діти навчаться самостійно застосовувати різні техніки та комбінувати їх. І я, як вихователь буду забезпечувати особистісний розвиток дітей, щоб далі його фіксувати. Важливо пробудити у кожній дитині її творчі здібності, індивідуальність, неповторність, віру в те, що вона прийшла у цей світ творити добро і красу, приносити людям щастя.

   НА ЛІСОВІЙ ГАЛЯВИНІ

 Конспект заняття з нетрадиційною технікою малювання (молодша група)

 Програмовий зміст: показати дітям можливість отримати зображення за допомогою нетрадиційного способу малювання — «монотипії», викликати яскравий емоційний відгук на незвичайний спосіб малювання. Продовжувати освоєння способу «принт» (друк): закріпити вміння малювати ватяними паличками. Розвивати уміння передавати рухи відповідно до характеру музики. Виховувати почуття ритму, кольору, самостійність.

 Попередня робота: Розгляд картин із зображенням зимового лісу. Дидактичні ігри на розвиток сприйняття кольору: «Назви кольори», «Квітовушка», «Допоможи ляльці назвати колір».

 Матеріали, інструменти, обладнання: аркуш паперу великого формату блакитного кольору, пластикові ванночки з гуашовими фарбами різного кольору, ватяні палички, квадратні листи паперу білого кольору на кожну дитину, оформлення зимового лісу: дерева в зимовому уборі, музика.

 Методичні прийоми:

 1. Поява дітей на лісовій галявині.

 2. Слово вихователя, пісня «Ось зима, кругом біло».

 3. Гра-імітація «Хто живе у лісі?».

 4. Створення картини зимового лісу за допомогою нетрадиційного способу «монотипія».

 5. Дидактична гра «Назви колір».

 6. Рухлива гра «Каруселі».

 7. Сюрпризний момент з появою зайчика.

 8. Рухлива гра «Зайчик, зайчик, потанцюй».

 9. Створення ігрової мотивації: зайчики замерзли – потрібні ковдри.

 10. Постановка ігрової та навчальної задач: допоможемо зайчикам, прикрасимо ковдри за допомогою ватних паличок.

 11. Пальчикова гра «Жили-були зайчики».

 12. Правила роботи з ватяними паличками.

 13. Самостійна робота дітей.

 14. Індивідуальна допомога дітям.

 15. Аналіз і підсумок заняття.

 Хід заняття

 Діти заходять в музичний зал, прикрашений під зимовий ліс.

 Вихователь: Діти, ми з вами опинилися в зимовому лісі. Подивіться, як красиво тут. Зима вкрила дерева білим, пухнастим снігом. Сніг іскриться, кружляє, мете, тихим голосом пісню співає …

Діти виконують пісню «От зима, кругом біло».

 Вихователь:  Діти, в лісі живе багато різних тварин. Зараз буде грати музика, і ви, слухаючи її, спробуйте зобразити цих тварин.

(Звучить музика, діти зображають тварин).

 Вихователь: Дивіться, що я знайшла. Це мольберт із фарбами, пензлем, папером. Давайте намалюємо зимовий ліс. Я буду малювати, а ви допоможіть мені. Подивіться навколо і назвіть кольори, які вибачите.

Діти дивляться по сторонах і називають кольори, які вони бачать: білий, зелений, синій …Вихователь створює картину зимового лісу, використовуючи нетрадиційний спосіб «Монотипія»: швидко покриває лист блакитного кольору плямами — білими, зеленими, синіми … Потім лист складає вдвічі і розгладжує долонями. Настає урочистий момент..

 Вихователь: Розвертаємо папір: перед нами царство барв — синіх, білих, зелених … Цю картину створили ми з вами тими кольорами, які побачили в зимовому лісі. Подобається? Нехай фарби підсохнуть, а ми підемо грати.

 Рухлива гра «Каруселі».

 Мета: учити дітей переходити з ходьби набіг, уповільнювати та пришвидшувати темп бігу та ходьби; розвивати у дітей швидкість, уміння узгоджувати рухи зі словами.

 Хід гри.
Діти тримаючись за руки, йдуть по колу і промовляють:

 Потихесеньку веселі закрутились каруселі — ( ідуть повільно)

 Все кругом, кругом, кругом! (прискорюють темп ходьби)

 А ми діточки веселі – все бігом, бігом, бігом! (починають бігти по колу)

 Тихше, тихше, не спішіть, каруселі зупиніть,

 Вже закінчилася гра. ( діти зупиняються, поступово уповільнюючи темп ходьби.

 До зали входить зайчик (персонаж)

 

 Вихователь: Діти, хто це ховається в кущах? Це зайчик. Зайчик, підемо з нами грати.

 Музична гра «Зайчик, зайчик, потанцюй» з персонажем.

 Вихователь: Зайчик, а чому ти такий сумний?

 Зайчик: Я замерз, мені холодно.

 Вихователь: Діти, що ж нам робити? Як допомогти бідному зайчику?

Діти пропонують варіанти допомоги зайчику.

 Вихователь: Діти, давайте подаруємо зайчику ковдри і не тільки йому одному, а всім зайчикам, які живуть в цьому лісі. А щоб вони ковдри не переплутали, ми їх прикрасимо різними кольорами. Згодні? Щоб наші пальчики добре працювали, пограємо в пальчикову гру «Жили-були зайчики».

 Жили-були зайчики мили свої вушка,

 На лісовій галявині, мили свої лапочки

 Жили-були зайчики вбиратися зайчики,

 У біленькій хатинці. Надягали тапочки.

 Вихователь:  Сідайте за столи, беріть ватяні палички, набирайте фарбу, яка вам більше подобається і починаємо працювати. Якщо фарба закінчується, наберіть знову.

Вихователь ходить навколо столів, допомагає дітям порадою, жестами.

 

 Вихователь:  Ой, які всі молодці,всі впоралися із завданням. Зайчику, подивися , які гарні ковдри намалювали діточки. І зайчик з вами навчився малювати.

 Зайчик: От спасибі малюки! Не залишили мене в біді. Поспішу швидше додому і розповім радісну новину. (Тікає)

 Вихователь:  Нам теж пора повертатися в дитячий сад. У групі нас чекає частування. Наша подорож підійшла до кінця.

 Автор: Савчина Тетяна Геннадієвна,
вихователь КДНЗ(ясла — садок) №13 «Рябинушка»
Родаківської селищної ради, Україна.

Авторська редакція.  

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *