Експериментування дошкільників – крок до пізнання

«Як немає здоров,я й сили, то цілий світ не милий», «Здоровому все здорово» – говорять прислів’я. І ще в народі кажуть: «Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо». Цінність здоров’я людина нерідко усвідомлює лише тоді, коли воно частково втрачене.
 Навчати дитину змалечку берегти своє здоров’я – завдання батьків і педагогів.

Здоров’я – це не відсутність здоров’я, а фізична, соціальна та психологічна гармонія людини, доброзичливі, спокійні стосунки з іншими людьми, з природою и із самим собою.

Контакт з природним довкіллям людини починається з раннього віку. Саме тоді закладаються початки екологічної культури особистості. У становленні до природи дитина не диференціює своє «Я» від навколишнього світу не розрізняє межу між «людським» і «нелюдським» у неї переважає пізнавальний тип ставлення (який об’єкт та дотик, смак, а не милування ним).

Важливою складовою виховання екологічної свідомості є уявлення про внутрішні взаємозв’язки в природі. Для забезпечення якісних характеристик екологічних знань використовую методику проведення з дітьми найпростіших дослідів у природі. Досліди сприяють розвиткові спостережливості, мисленнєвої діяльності. У кожному досліді розкривається причина певного явища, тому діти мають нагоду самостійно висловити своє сущення. Висловлюючи припущення у своїх міркуваннях, діти почуваються вільно, розкуто, навіть якщо сумніваються в істинності своїх суджень.

Не варто підганяти дитину з відповіддю – хай поміркує; за потреби ставлю навідні запитання, підказую.

Однозначних відповідей не буває. Правильних відповідей може бути кілька.

У дослідницькій роботі пошукове завдання виконується практично, що відповідає наочно – дієвому типу мислення дітей дошкільного віку. Спостереження за об’єктом чи явищем природи та серією дослідів є набагато ціннішим порівняно зі словесною інформацією. Важливо, щоб діти брали участь у процесі дослідження природи, оскільки ті вміння, які вони розвинуть у собі, будуть переноситися в інші навчальні дисципліни й стануть в нагоді впродовж усього життя. До цих вмінь належать спостереження, повідомлення, класифікація та вимірювання. Ще починаючи з молодшої групи проводжу нескладні досліди під час занять, екскурсій у природу, прогулянок з метою закріплення, узагальнення та систематизації знань.

Малюкам дуже подобаються досліди з водою, снігом, ґрунтом, іграшками, магнітом. У більшості дослідів результат можна отримати відразу. Це стимулює пізнавальний інтерес дошкільників. Дуже подобається дітям досліди із фруктами і овочами. З фруктів виходить корисний сік, із овочів – фарби.

 Кожний дослід цікавий і корисний.

Нещодавно ми проводили дослід з водою. Спочатку пофарбували водичку. Діти зрозуміли, що вода може мати різний колір, який тільки забажаємо. Наливали воду у різний посуд. Дітям дуже сподобалось коли водичка прийняла форму гумової рукавички, надувної кульки, різних склянок.

На останок підфарбовану воду в різні кольори розлили в різноманітні формочки з’єднали їх ниткою і винесли на мороз. Коли вода перетворилася на лід, фігурки обережно вийняти з формочок. Гірляндою прикрасили ялинку на вулиці.

Я вважаю, що досліди сприяють в дітей пізнавального інтересу до природи, розвиткові спостережливості, мисленнєвої діяльності, усвідомленню причинно – наслідкових зв’язків.

Автор: Агатьєва Світлана Володимирівна,
вихователь КДНЗ (ясла – садок) № 13  «Рябинушка»
Родаківської селищної ради.

Авторська редакція.

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *