Використання здоров’язберігаючих технологій в навчанні дітей малюванню

Я працюю вихователем понад 22 роки. В цьому році у нас випускна група. Але з самого малечку, з молодшої групи, я намагалась привчити дітям любов до прекрасного, насамперед до малювання.

Формування дитячої ізотворчості з використанням здоров’язберігаючих технологій – це тема, над якою я давно працюю. Тому всі види діяльності у нас так чи інакше пов,язані з мистецтвом. Всі ми добре знаємо, що малювання може приносити не тільки естетичне задоволення, а й укріплювати фізичне здоров’я дитини. На це, насамперед і спрямована моя робота і робота мого гуртка «Ізотерапія».




Влітку ми малюємо крейдою, використовуємо для малювання навіть звичайні пластикові пляшки, печатаємо візерунки на асфальті ступнями ніг, змоченими в воді, малюємо паличками на вологому піску. Взимку печатаємо на снігу, малюємо гілочками і іншим підручним матеріалом, і красиво і корисно водночас.

Пальчиками рук і ніг, з використанням гуашевих фарб малюємо абстрактні картини. Це заняття викликає особливий емоційний підйом у дітей.


Ми спробували з дітьми різні види штампування, монотипії, ниткографії, розбризкування. Особливо подобається дітям спосіб видування. Дуже красиво виходять водорості, диковинні квіти, казкові дерева, салют, тощо.

Пропоную увазі колег заняття з власного досвіду. В ньому я використала звичайний спосіб печатання за допомогою губки, малювання великим, середнім та вказівним пальцями рук. Використовую також звичайну кухонну сіль для надання малюнку певного об’єму. Все це в поєднанні не тільки красиво і естетично, але й корисно для здоров’я: розвивається моторика пальців рук, сприяє загартуванню (сіль – вода), координації рухів. Заняття комплексне, тому в ньому задіяні не лише рухові, а й мовні, розумові, зорові і смакові рецептори дитини.

Комплексне заняття із зображувальної діяльності та елементами розвитку мовлення і знайомства з навколишнім світом з використанням здоров,єзберігаючих технологій (старша група)

Програмовий зміст: 

  • Познайомити дітей з творами талановитої народної художниці Марії Приймаченко.
  • Вчити створювати колективну роботу, використовуючи різноманітний матеріал.
  • Розвивати творчу уяву, дрібні м’язи п’ястей рук, дотикову чутливість, координацію рухів.
  • Формувати вміння сприймати фактуру, кольори та форму.
  • Виховувати ціннісне ставлення до продуктів зображувальної діяльності, спостережливість, організованість.
  • Активізувати словниковий запас, збагатити мову новими віршованими творами.

Матеріал: ілюстрації до картини М. Приймаченко «Соняшники та горох», та «Соняшник життя», гуаш коричневого , жовтого та зеленого кольорів, розведена водою, губки у формі кола, серветки, посуд з водою, кухонна сіль, великий аркуш або ватман білого паперу.

Хід заняття

Ведуча: Добрий день, Вам, добрі люди!
Хай вам щастя й доля буде!
Не на день і не на рік!
А на довгий, довгий вік!

Шановні гості! Ви мабуть помітили, який сьогодні похмурий, непривітний ранок? Зробити його радісним, веселим допоможуть наші діти. Сьогодні вони не просто діти, а «сонячні промінчики». (вбігають діти в яскравому одягу)

Ведуча: Що треба для повного щастя людині?

1-а дитина: Здоров,я і сили, багато тепла

2-а дитина: А ще небеса мирні, радужні,

3-я дитина: І неповторна, безмежна краса

4-а дитина: А ще треба сонце – велике й гаряче.

5-а дитина: Без сонечка світла не буде й тепла.

6-а дитина: Без нього найменша травинка загине.

7-а дитина: А треба, щоб радість від сонця цвіла.

Ведуча: Промінчики своїм теплом розбудили весь світ, а ще залишили й тепла нашій кімнаті і всім людям надають ось ці чудові, яскраві картини вже відомої вам, діти, народної художниці Марії Приймаченко (Виставляє ілюстрації. Діти розглядають.)

Ця дивовижно талановита жінка навчалася творити у самої природи. Вона помічала красу і загадковістю у надзвичайному. Скажімо, в квітці соняха.

На цій картині зображено цілу родину соняшників. Їхні яскраво – жовті голівки світяться на червоному тлі, неначе маленькі сонця, зігріваючи все навколо. Подивіться, як симетрично розташувала художниця квіти навколо могутнього стовбура. Найменші туляться до нього, більші тягнуться в різні сторони, наче руки людини. Полічіть, скільки на картині пар соняшникових голівок. А скільки листочків, що також ростуть парами?

А ось ще одна картина. Перед вами знову соняшник. Але вже зовсім інший. Марія Приймаченко вміла бачити одні й ті самі явища природи по – різному, залежно від настрою. Мабуть, цього разу настрій у художниці був, так би мовити, філософським. Тому в зображенні квітів соняшника вона намагалася втілити свої роздуми про життя людини, а сам твір назвала «Соняшник життя». З блакитного тла картини на нас дивляться п,ять великих, круглих очей з жовтими віями пелюсток. Навколо них маленькі пуп’янки, схожі на руки. Деякі тягнуться вгору, а інші похилилися до землі.

(Звучить музика і з’являється дитина в костюмі соняшника).

Ведуча: Наші промінчики своїм теплом розбудили навіть картини і ось бачите, соняшник ожив!

Соняшник: Добрий день, промінчики!

Діти: Добрий день, соняшнику!

Соняшник: На сонечка я схожий
І сонце я люблю.
До нього повертаю
Голівоньку свою.
На кожному городі
Побачите мене
У мене жовта шляпка
Й насіннячко смачне.
Ось спробуйте його, воно додасть Вам сили і наснаги.

(Соняшник пригощає дітей смаженими зернятками насіння).

Ведуча: Дякуємо тобі, соняшнику, за насіннячко. Ой, а що це за звук такий здалеку лунає?

(Чується звук жужання ( запис).

Соняшник: А я не сам до вас прийшов, а зі своєю подружкою бджілкою – ласункою. Вона все літо працювала, збирала солодкий нектар з мого цвіту.

(З’являється дівчинка в костюмі бджілки).

Бджілка: Я весела бджілка, полосата спинка
Всюди я літаю і нектар збираю.
Медком вас хочу пригостити,
Від хвороби захистити.

(Подає дітям діжечку з медом).

Ведуча: Дякуємо тобі, бджілочку – розумнице, що ти про діток наших хвилюєшся. Дійсно, соняшниковий медок дуже корисний. Ну що ж, пригощай діток!

Соняшник: А ще я хочу навчити, вас, хлопчики й дівчатка особливій вправі, яка називається «Соняшники». Коли ви будете її виконувати щодня, згадуватимете мене і моїх друзів і тренуватимете свої пальчики, щоб добре писати й малювати в школі.

(Пальчикова гімнастика «Соняшники» з елементами фізкультури: піднімання рук вгору, пружиночки, підскоки на місці.)

Гості виконують вправу разом з дітьми під музику.

Соняшник: Час нам, друзі повертатись
З вами чемно попрощатись
В гості ще до вас прийдемо
І гостинців принесемо.

Бджілка: Але й ви не забувайте,
На природу приїзжайте.
Тільки нас не ображайте!

(Гості прощаються з дітьми і виходять).

Ведуча: Не сумуйте, дітки, що гості пішли. Щоб у нашій кімнаті завжди сяяло сонечко, ми з вами сьогодні намалюємо ціле соняшникове поле. На цю працю нас надихнули ці чудові картини, наші гості і ті гостинці, якими вони нас пригостили. Вони надали нам сил і здоров’я.

Наші пальчики теж зарядилися сонячною енергією і дуже хочуть попрацювати. І створювати нашу картину ми будемо не пензлями і олівцем, а саме нашими сонячними пальчиками та паралоновими губками, змочивши їх у цих чарівних фарбах, які теж зарядилися сонечком. А щоб наші соняшники були схожі на справжні, ми посиплемо їх сіллю, наче на них визрівають справжні зернятка. Кожен з вас намалює свій соняшник, а разом у нас з,явиться ціле соняшникове поле.

(Під музику діти, стоячи навкруг стола, по черзі 2 – 3 дитини разом; малюють губкою середину соняшника, пальчиками пелюстки навкруг, стовбур і листя, миючи пальчики в воді і витираючи серветкою перед кожним використанням нової фарби. Сухими ручками (пальчиками) беруть сіль і посипають середину соняшника, залишають картину висихати.

 (Вихователь здійснює в цей час індивідуальний підхід).

Ведуча: Любі діти! Ви сьогодні добре попрацювали. І ці маленькі сонечка – соняшники створені вашими руками будуть зігрівати нас весь рік.

Автор: Голубицька Ірина Володимирівна,
вихователь КДНЗ ясла-садок №13«Рябинушка»,
Родаківської селищної ради (Україна).

Авторська редакція. 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *